Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?

OTAM 7000. Testini Katar’a Yaptı

İTÜ OTAM başarılarına bir yenisini daha ekledi. Kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği testlerin 7000.sini Katar Bahriyesi için üretilen Ani Müdahale Botu için tamamladı.

13 Ocak’ta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda, BMC Power’ın geliştirdiği ilk yerli ve milli ağır vasıta motorunun, BMC Power Genel Müdürü Osman Dur tarafından İTÜ OTAM laboratuvarlarında ateşlenmesinin ardından, OTAM başarılarına bir yenisini daha ekledi. Kuruluşunun 15. senesini kutlamaya hazırlandığı bu dönemde İTÜ OTAM, 7000. testini Yonca-Onuk Tersanesi’nin Katar Bahriyesi için ürettiği Ani Müdahele Botu için tamamladı. Yonca Onuk MRTP20 Ani Müdahale Botu’nun Dümenevi ve tüm kamaraları olmak üzere 5 farklı noktasında ve 15 knot ile botun azami sürati olan 62 knot dahil olmak üzere 5 farklı hız kademesinde, eşdeğer, sürekli ve A-ağırlıklı ses basınç seviyeleri cinsinden gürültü ölçümlerini gerçekleştirmiştir.

1986 yılında kurulan Yonca-Onuk Tersanesi, Tuzla’da 12.500m² kapalı alana sahip tesisinde 50m uzunluk ve 400 deplasman tona kadar, yüksek süratli, ileri kompozit malzemelerden mamul askeri ve ticari botları en son teknolojileri kullanarak üretmektedir.

Faaliyetlerini İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde yürüten İTÜ OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi) Emisyon Laboratuvarı ve Mekanik Laboratuvarlarında; araç ve güç aktarma organları, titreşim ve akustik, dayanım ve ömür testleri alanlarında mühendislik çözümleri sunmaktadır.

Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?