Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?

Üçüncü Vardiyaya Geçen İTÜ OTAM, Cirosunu Beşe Katlayacak!

Teknoloji Yatırımlarıyla Büyümesini Sürdüren

İTÜ OTAM, Üçüncü Vardiyaya Geçti!

İTÜ OTAM (İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi), yaptığı teknoloji yatırımları doğrultusunda otomotiv firmalarının yurtdışında gerçekleştirdiği testleri de Türkiye’de gerçekleştirme başarısı yakalayarak büyümesini sürdürüyor. Bu kapsamda yeni projelerle birlikte çalışmalarına hız veren İTÜ OTAM, üçüncü vardiyaya geçti. Son olarak Mayıs ayında çift vardiya kararı alarak istihdam sayısını artıran merkez, üçüncü vardiyaya geçmesinin ardından çalışan sayısını 35 kişiye kadar çıkaracak. Ayrıca, geçtiğimiz yılın cirosunu 3. çeyrek itibariyle üç katının üzerine çıkaran İTÜ OTAM, 2019 yılı sonunda ise cirosunu beşe katlamayı hedefliyor.

Otomotiv firmalarına yönelik test çözümleri sunan İTÜ OTAM (İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi), yaptığı teknoloji yatırımları ve çözüm odaklı hizmet anlayışıyla otomotiv firmalarının yurtdışında planladığı testleri Türkiye’de gerçekleştirme başarısı yakalayarak büyümesini sürdürüyor. 2019 yılının başında 2,5 milyon TL’lik yatırımla WLTP Emisyon Test Laboratuvarı’nı devreye almasının hemen ardından, kurduğu artırılmış gerçeklik platformu sayesinde firmaların ofislerinden test laboratuvarlarına bağlanabilmesini sağlayan İTÜ OTAM, aldığı yeni projeler doğrultusunda çalışmalarına hız vererek üçüncü vardiyaya da geçti. Son olarak Mayıs ayında çift vardiya kararı alarak istihdam sayısını artıran merkez, üçüncü vardiyaya geçmesiyle birlikte çalışan sayısını 35 kişiye çıkaracak. Ayrıca, geçtiğimiz yılın cirosunu 3. çeyrek itibariyle üç katının üzerine çıkaran İTÜ OTAM, 2019 yılı sonunda ise cirosunu beşe katlamayı hedefliyor.

Avrupa’daki test merkezleriyle aynı teknolojik altyapıya sahip olduklarını belirten İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, “Müşteri odaklı yaklaşımımız ve hizmet anlayışımızla otomotiv firmaları için en iyi çözümü sunmaya özen gösteriyoruz. Büyümemizin altında; müşteri odaklı şirket anlayışını İTÜ OTAM’da tahsis etmemiz, teknolojiyi yakından takip edip merkezimize yansıtmamız ve dijital dönüşüm projelerini hızlıca hayata geçirmemiz yatıyor. Bu kapsamda, sene başından itibaren WLTP Emisyon Test Laboratuvarı ve artırılmış gerçeklik platformu gibi önemli atılımlar gerçekleştirdik. Böylece, ülkemizde faaliyet gösteren otomotiv firmalarının yurtdışında planladığı Ar-Ge ve test çalışmalarını Türkiye’de karşılayarak söz konusu büyümemizi başarıyla sağladık. İTÜ OTAM’ın bu büyümesinde önemli katkıları bulunan başta Ford Otosan ile Renault olmak üzere; Honda, Hyundai, AVL, BMC, Tümosan, FEV, OSD, TAYSAD, OİB ve diğer 100’e yakın iş ortağımıza teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

OTAM Hakkında

 

2004 yılında kurulan ve faaliyetlerini İTÜ Ayazağa yerleşkesinde gerçekleştiren OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi), Emisyon Laboratuvarı ve Mekanik Laboratuvarları’nda; araç ve güç aktarma organları, titreşim ve akustik, dayanım ve ömür testleri alanlarında mühendislik çözümleri sunmaktadır. OTAM, İTÜ MEAM’ın da işletilmesini üstlenerek; elektrikli ve hibrit araçlar, bağlantılı-otonom araçlar, batarya yönetim ve şarj sistemleri geliştirilmesi, taşıt elektrikli motoru geliştirme ve aracın gerçek yol koşullarına en yakın şartlarda simülasyon tabanlı test gibi alanlara yönelik yetkinliklerini de artırmıştır.

Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?