Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?

Yerli ve Milli İlk Ağır Vasıta Motoru Çalıştırıldı 

Yerli ve milli mühendislik kabiliyetleri kullanılarak BMC Power tarafından tasarlanan ve yine yerli ve milli imkanlarla üretilen 6 silindirli, 585 beygir gücündeki Ağır Vasıta Motoru’nun ilk çalıştırılması İTÜ OTAM laboratuvarlarında  başarıyla gerçekleştirilmiştir!

 

BMC Power’ın bu başarısına binaen 19 Temmuz 2018 Perşembe günü İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlük bünyesinde bir plaket töreni düzenlenmiştir. Törene İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, BMC Power Genel Müdürü Dr. Osman Dur, OTAM İcra Kurulu Üyesi Ekrem Özcan ve sektörün birçok önemli ismi katılım gösterdi. İTÜ Rektörü Prof.Dr.Mehmet Karaca tarafından BMC Power adına Genel Müdür Osman Dur’a tebrik plaketi takdim edildi.

 

Etkinlik kapsamında konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca şunları söyledi; “İTÜ ilklerin ve enlerin okulu. Bu tür testlerin okulumuz içerisinde yeralan OTAM’da yapılması ve başarıyla sonuçlanması İTÜ’nün köklü kültürünü besliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

 

BMC Power Genel Müdürü Dr. Osman Dur ise şunları söyledi; “Biz bu motoru geliştirirken, rekabetçi teknolojileri takip ederek yeni teknolojiler geliştirecek bir ekosistem oluşturmak için çalışıyoruz. Bu amaca yönelik olarak işbirliği içinde olduğumuz üretim altyapısı olan sanayi şirketlerine alanımızla ilgili mühendislik kabiliyeti kazandırmayı, üniversitelere ise akademik güçlerini ve araştırma altyapılarını daha etkin kullanma imkanı vermeyi hedefliyoruz. Bu çalışmaları bir ekosistem çerçevesinde eşgüdümlü yürüttüğümüz sürece Türkiye’de güzel işler ortaya çıkacaktır.”

 

İlk prototip BMC İzmir tesislerinde tamamlandı

 

2017 Şubat ayında tasarımına başlanılan 6 silindirli, 585 beygir gücündeki ağır vasıta motorunun ilk prototip üretimi 2018 Haziran ayında BMC İzmir tesislerinde tamamlanarak, teste hazır hale getirildi. Motorun ilk çalıştırılması 2018 Temmuz ayında OTAM laboratuvarlarında başarıyla gerçekleştirildi.

 

Motor, transmisyon ve kontrol sistemlerinde uluslararası çapta güçlü bir mühendislik firması hedefiyle çalışmalarını sürdüren BMC Power, bu tecrübeyle 1000 beygir gücünde yeni nesil zırhlı araç ve 1500 beygir gücünde Altay Tankı güç grubu tasarım ve üretim çalışmalarını da sürdürüyor.

 

OTAM Hakkında

Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi (OTAM), 2004 yılında; İTÜ Vakfı, OSD ve TÜBİTAK ortaklığı ile; Üniversite-Sanayi işbirliğini güçlendirerek, otomotiv sektörünün küresel pazarlardaki rekabet gücünü artırmak amacı ile üretim öncesi Ar Ge, test ve sertifikasyon çalışmalarını gerçekleştirmek amacıyla bir merkez yapısında kurulmuştur. 2018 yılı itibariyle, faaliyetlerini tamamen İTÜ Vakfı bünyesinde gerçekleştiren OTAM, İTÜ ARI Teknokent içerisinde yeralan Emisyon Laboratuvarı ve Mekanik Laboratuvarlarında; araç ve güç aktarma organları, titreşim ve akustik, dayanım ve ömür testleri alanlarında mühendislik çözümleri sunmaktadır.

 

İTÜ ARI Teknokent Hakkında

Bünyesindeki 260’dan fazla teknoloji firması, 6 bin 900’den fazla personeli ve yılda 600’den fazla proje üreten yapısıyla Türkiye’nin teknoloji alanındaki rekabet gücünü küresel ölçekte artıran İTÜ ARI Teknokent, Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon üssüdür. İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde faaliyetlerini yürüten İTÜ ARI Teknokent, 10 binasıyla bugüne kadar 148’i patentli toplamda 2 bin 500’ün üzerinde başarılı Ar-Ge projesine imza atarak değer üretmiş ve ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. İTÜ ARI Teknokent; İTÜ Çekirdek, İTÜ Magnet ve Innogate markalarını geliştirmeye çalıştığı kadar, paydaşlarının da markalarına değer ve destek vererek; her zaman “Birlikte İleriye” gitmeyi amaçlamaktadır.

Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?