Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?

Otam, Tosb’da Yeni Test Merkezini Açıyor

OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi) yeni test şubesini Kocaeli’nde bulunan TOSB Otomotiv Tedarik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmete açıyor. Sektöre her zaman yetkin ve hızlı çözümler sunmayı hedeflediklerini belirten OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, “Bu doğrultuda, yeni açacağımız OTAM TOSB Şubemize 2021 yılı içerisinde, kendi imkanlarımızla finanse ettiğimiz 5 milyon TL değerinde cihaz ve teknoloji yatırımı yapıyoruz. Otomotiv Parça Test Merkezi olarak hizmet verecek şubemizi başlangıçta 1000 m2 kapalı bir alana kuruyoruz. Nisan ayı itibariyle şube kurulum çalışmaları başladı. Yıl içerisinde cihazlarımızın gelmesiyle yeni şubemiz hizmete girecek” dedi.

OTAM, yeni test şubeleriyle müşteri ağını daha da büyütmeyi hedefliyor. OTAM’ın 2021 yılı içerisinde hizmete açmayı planladığı yeni şubesi TOSB Otomotiv Tedarik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alıyor. Yeni şube ile otomotiv sektörü dışında savunma sanayi, havacılık ve beyaz eşya sektörüne de hizmet verilmesi hedefleniyor.

TOSB, Otomotivin Tek Global İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

TOSB’nin, TAYSAD’ın 40 üyesinin ortak girişimi ile kurulduğunu, şu an 90 otomotiv tedarik firmasının faaliyet gösterdiği tek Global İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olduğunu belirten OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, “OTAM olarak ülkemiz için böylesine önemli bir merkezde şube açarak, yetkin kadromuzla sektörümüze daha hızlı, daha ekonomik çözümler sunabileceğimize inandık. TOSB içerisinde şube kurulum çalışmasını da Nisan ayı itibariyle başlattık. İstanbul İTÜ Maslak’taki şubemiz Motorlar ve Taşıtlar Test Merkezi, Kocaeli TOSB’daki şubemiz de Otomotiv Parça Test Merkezi olarak yine 3 vardiya şeklinde hizmet verecek. Test şubemizi başlangıçta 1000 m2 kapalı bir alana kuruyoruz. Kendi imkanlarımızla finanse ettiğimiz 5 milyon TL değerinde cihaz ve teknoloji yatırımı yapıyoruz. Yıl içerisinde yeni şubemizin hizmete girmesini planlıyoruz” dedi.

Otomotiv Parça Testleri ve Doğrulama Hizmetleri Verilecek

Ekrem Özcan, OTAM TOSB Şubesi’nde yapılacak testlerle ilgili şu bilgileri verdi: “OTAM TOSB Şubemizde Otomotiv parçalarının test ve doğrulama hizmetleri ile çevresel testler başta olmak üzere, titreşim, şok, dayanım ömür gibi testler yapılacak. Örneğin, -70 derece ile +150 derece arasında çeşitli boyutlarda otomotiv parçalarının nasıl tepki verdiğini, 70kNa kadar güç uygulandığında parçamızın yaşam döngüsünü teknik olarak raporlayacağız. Test cihazlarımızla, tek ya da birden fazla çevre koşullarını aynı anda gerçeğe uygun olarak uygulayacağız. Sıcaklık, nem, yükseklik, güneş ısısı, ısıl döngü gibi koşulları, bilgisayar destekli veri kontrol ve toplama sistemiyle takip edilip raporlanacak. Titreşim ve şok testleri, kombine testler, sıcaklık, yükseklik, nem ve ısı döngüsü testlerini gerçekleştireceğiz” dedi.

Dışa bağımlılık azalacak, maddi tasarruf sağlanacak

OTAM’ın yetkin ekibi, gelişen hizmet ağı ve müşteri odaklı yaklaşımı sayesinde ülkemizin ve otomotiv endüstrisinin kazanımlar sağlayacağına dikkat çeken Özcan; “Büyüyen hizmet ağımızla birlikte otomotiv parça testlerinde de dışa bağımlılığı azaltabileceğiz. Bu sayede firmalarımızın test sürelerini kısaltacak ve onlara maddi tasarruf da sağlayacağız. TAYSAD üye firmalar başta olmak üzere sektörümüzdeki firmalarımız araştırma geliştirme çalışmalarının sonuçlarını kısa sürede doğrulama imkanı bulacaklar. Parça Test Merkezimiz, otomotiv sektörüne olduğu gibi, savunma sanayi, havacılık, beyaz eşya gibi sektörlere de hizmet verecek.” dedi. OTAM’ın 100’den fazla iş ortağının bulunduğunu belirten Ekrem Özcan, “OTAM’ın 2003te kurulmasını sağlayan, sektörümüzün çatı kuruluşları TAYSAD, OSD, OİB’e ve değerli iş ortaklarımız başta Ford Otosan, Oyak Renault olmak üzere, BMC Power, Tümosan, AVL, FEV, Alkor, Birinci, Cavo, Ditaş, Optival, GCS, Farplas ve diğer 100’e yakın iş ortağımıza teşekkürlerimizi iletiyorum.” dedi.

OTAM Hakkında

Faaliyetlerini İTÜ Ayazağa yerleşkesinde gerçekleştiren OTAM, Motorlar ve Taşıtlar Test Merkezi’nde; araç ve güç aktarma organları, titreşim ve akustik, dayanım ve ömür testlerinin yanında; elektrikli ve hibrit araçlar, bağlantılı-otonom araçlar, batarya yönetim ve şarj sistemleri geliştirilmesi, taşıt elektrikli motoru geliştirme ve aracın gerçek yol koşullarına en yakın şartlarda simülasyon tabanlı test gibi alanlarda da mühendislik çözümleri sunuyor. İTÜ Vakfı şirketi OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi) 2020’de yaşanan pandemi sürecine rağmen cirosunu da % 42 büyütmeyi başardı. OTAM’da bugüne kadar yapılan test sayısı 10 bini geçti. Elektrikli araç testlerinde de öncü olan şirket, 10.000nci testini, geçtiğimiz ay elektrikli ticari araca yönelik gerçekleştirmişti.

Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?