Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?

İTÜ OTAM, Artırılmış Gerçeklik Platformu ile cirosunu ikiye katladı

OTAM, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Artırılmış Gerçeklik Platformu ve Uzaktan Yönetim Uygulamaları ile 2020 ilk çeyrek cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlamayı başardı.

Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi (OTAM) Türkiye’de ve Avrupa’da test merkezinde ilk kez uygulanan Artırılmış Gerçeklik Platformu ve Uzaktan Yönetim Uygulamaları ile cirosunu ikiye katladı.
Otomotiv sektörünün küresel pazarlardaki rekabet gücünü artırmak amacıyla çalışmalar yürüten İTÜ Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi (OTAM), geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Artırılmış Gerçeklik Platformu ve Uzaktan Yönetim Uygulamaları ile 2020 ilk çeyrek cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlamayı başardı. OTAM’ın hizmet verdiği otomotiv firmalarının Ar-Ge’ler arası uzaktan eşgüdümlü çalışmasına olanak tanıyan bu teknoloji ile birden fazla yetkilendirilmiş şirket kullanıcısı, aynı anda uzaktan OTAM’ın test yetkilisine bağlanarak süreçleri birebir takip ederek hem toplum sağlığını korurken hem de zaman kaybı ve maliyetleri azaltıyor.
Konuyla ilgili konuşan İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, “Koronavirüs sebebiyle birçok sektörde olduğu gibi otomotiv ve savunma sanayindeki firmalar da çalışmalarını evden sürdürüyor. Biz de bu süreçte çalışanlarımızın çoğunu evden çalışma sistemine dahil ettik. İş arkadaşlarımızın bir kısmı ise otomotiv ve savunma sanayinin acil ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla OTAM merkezinde çalışmalarını sürdürüyor. Müşterilerimiz, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz Artırılmış Gerçeklik Platformu’nu aktif biçimde kullanarak OTAM’da testi gerçekleştiren vardiyadaki teknisyenin akıllı gözlüğüne veya akıllı telefonuna bağlanarak parçaların test, kontrol ve denetim gibi tüm aşamalarını uzaktan etkileşimle takip edebiliyor. Böylelikle hem müşterilerimiz hem de evden çalışmalarına devam eden iş arkadaşlarımız OTAM’a gelmeden de işlerini kolaylıkla yürütebiliyor. Artırılmış Gerçeklik Platformu ve Uzaktan Yönetim Uygulamaları ile çalışmalarımızı uzaktan hız kesmeden sürdürüyoruz. Hayata geçirdiğimiz bu dijital dönüşüm sayesinde 2020 ilk çeyrek ciromuzu geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlamayı başardık.” dedi.
Türkiye’de ve Avrupa’da bir ilk
Ekrem Özcan, “İTÜ ARI Teknokent girişimlerinden Hangaarlab işbirliği ile hayata geçirdiğimiz bu teknolojiyi Türkiye’de ve Avrupa’da ilk kez devreye alan test kurumu olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Koronavirüs sürecinde tüm dünyanın evlerine kapandığı böyle bir dönemde Türkiye’nin farklı lokasyonlarındaki veya Romanya, Fransa, İtalya ve İngiltere gibi farklı ülkelerdeki müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın taleplerini Artırılmış Gerçeklik Platformumuzla karşılayabiliyoruz.” diye konuştu.

Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?